MAKALELER

VAJİNİSMUS'U YENMEYE HAZIR OLMAK

VAJİNİSMUS'U YENMEYE HAZIR OLMAK

Vajinismus tedavisine başlamak için, bir kabullenme sürecine ihtiyaç vardır.

Kliniğimize vajinismus tedavisi için başvuran çiftler, 7 gün evli olan çiftlerden başlayarak evlilik süresi 37 yıl olanlara kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır.Dile kolay tam 37 yıl bir evlilik hayatı, tam anlamıyla bir cinsel birliktelikten yoksun kalarak,çocuk sahibi olma umutlarının üstüne yavaş yavaş toprak atarak en sonunda menopozla birlikte, son umudunuda gömen çiftler vardır.Peki nedir bu vajinismus hastalarını bu kadar süre vajinismus tedavisi arayışından mahrım bırakan ?

Evlilik süreci çok uzun olupta başvuran vajinismus hastalarının daha öncesinde bir doktora muayene olma ve yardım arama oranlarının düştüğünü görüyorum.Örneğin 15 yıllık bir vajinismus hastamın, ilk muayene ve vajinismus tedavisi başvurusu bana olmuştu.İlk görüşmemizde bu durumu yalnız karı koca olarak ikisinin bildiğini , başka kimseyle paylaşmadıklarını, üçüncü bir kişi olarak vajinismus sorununu ilk bana açtıklarını söylediler.Bu taşıması çok ağır olan vajinismus yükünü kimseyle paylaşamadan, derdini anlatamadan, bu kadar süre içinde taşımak, hem vajinismus hasrası hemde vajinismusu hastası eşi için çok zor ve umutsuzluğu artıran bir süreçtir.Evlilik süresi uzadıkça artık pek çok çift, bu vajinismus durumunun kalıcı olduğunu kabullenir, çaresi olmadığını düşünür veya bir uzmana başvurmaya utanacak yaşta olduğunu düşünür.Ancak vajinismus hastalarının şunu bilmelerini isterim ki ; vajinismusla özel olarak ilgilenen merkezimize utanmadan sıkılmadan, endişe etmeden gelebilir ve endişelerinin yersiz olduğunu görebilirler.Vajinismus hastalarının ilk görüşmeden sonraki ortak görüşü " keşke daha önce gelseydim " şeklinde olur.Vajinismus hastasının bu tedaviyi ararma , talep etme sürecinde desteğe ve motivasyona ihtiyacı vardır.Burada vajinismus eşlerine çok önemli görev düşmektedir.

Eşini incitmeden , kırmadan , zorlamadan ama yüreklendirerek vajinismus tedavisine gelmelerine yardımcı olmaları gerekebilir.Vajinismuslu hastanın eşi, durumu olduğu gibi kabullenmiş ve bir tedavi arayışı içinde değilse, çoğu zaman vajinismus hastasında bilinçdışı olarak, bu durumun verdiği rahatlığın rehavetine kapılır ve hiçbir tedavi sitresine girmek istemez.Aradan yıllar geçer. Aslında doktora başvurmak, vajinismus hastası için sıkıntılı , korkutucu bir deneyim olarak algılanır ve hasta görünürde tedavi olmak istesede, farkında olarak yada olmayarak bu sıkıntıyı ertelemeye çalışır.

Vajinismus hastalarının çoğu, bu sorunlarını doktora anlatmaktan bile büyük bir utanç duyarlar . Kendilerini beceriksiz ve değersiz hissederler.Doktora başvurduklarında nasıl karşılanacakları ve doktorun kendilerini anlayıp anlamayacağı konusundaki belirsizlik, vajinismus hastalarının daha da ertelemelerine neden olur.

İşte tamda bu aşamada, vajinismus hastası için eşinden gelen baskıcı olmayan destek çok önemlidir.Yoksa bu yıllara mal olur.Vajinismus tedavisi sırasında pekçok vajinismus hastamdan şu cümleyi duymuşumdur; " keşke daha öce gelseydim. Ama ben bu konuda birazda eşimi suçluyorum. O da bana doktora gelme konusunda bana biraz destek olsa ve ısrar etseydi ben çok daha önce gelmiştim."

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.