SIKÇA SORULAN SORULAR

VAJİNİSMUS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Vajinismus, vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak,cinsel ilişkinin ağrılı yada imkansız olmasıdır.

Bu sorunun cevabı; hem evet ,hem de hayırdır.Çünkü ,bazen bu ikisi bir arada bulunur.Vajinismuslu hastaların büyük bölümünde ilk gece korkusu da bulunur.İlk gece hakkında yanlış ve abartılı bilgilendirme,vajinismus oluşumuna neden olabilir.Penisin vajinaya girişinde çok fazla ağrı, acı duyulacağı düşüncesi,vajinanın çok küçük ve kızlık zarının çok kalın olduğu ve ilişki sırasında aşırı kanama olacağını düşünme,ilk cinsel ilişki için endişe ve korku duyulmasına neden olur.Ayrıca cinsel birleşme sırasında kilitlenecekleri ve o şekilde hastaneye götürülecekleri korkusuna da ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır.Bu sebeplerle de vajina girişindeki hatta tüm vücuttaki bir çok kas gurubu istemsiz olarak kasılır ve ilişkiyi imkansızlaştırır.

Vajinismusta, başta vajina etrafında olmak üzere,tüm vücut kaslarında bir kasılma oluşur.Vajinismusta bu tabloya,acı,endişe,korku,tiksinme ve panik hali eşlik eder.

Vajinismuslu hastaların,cinsel istekleri çoğunlukla normaldir.Cinsel istek duyarlar,sevişmede cinsel olarak uyarılır ve zevk alırlar.Cinsel birleşme riski ortadan kalkmışsa vajinismus hastaları,sürtünerek orgazm olabilirler.Ancak,uzun süren vajinismuslu vakalarda,başarısız cinsel birleşme denemelerinin oluşturduğu hayal kırıklığı nedeniyle,cinsel birleşmeden kaçınma ve cinsel istekte azalma ortaya çıkabilir.

Çok nadiren kendiliğinden düzelen vakalar olur.Ancak çok büyük bir çoğunluğu, yıllarca beklemelerine rağmen, hiçbir şekilde düzelme göstermezler.

Vajinismus,katı ahlak kurallarının geçerli olduğu,kızlık zarının son derece değerli ve evleninceye kadar mutlaka korunması gerektiği düşüncesinin hakim olduğu toplumlarda,daha sık görülür.

-Baskıcı ve korumacı, bir aile yapısı,

-Cinsellikle ilgili ,ayıp ve günah düşünceleri,

-İlk gece hakkında,yanlış ve abartılı bilgilendirmeler,

-Geçmişte cinsel istismar ve taciz,

-Cinsel bölgede yaşanan travma gibi durumlarda,vajinismus gelişmesi ,mümkün olabilir.

Hayır.Kasılmalar istem dışı olduğu için,kas gevşeticiler,bu kasılmaları ortadan kaldıramaz.Ayrıca anestetik kremler de hiç bir şekilde vajinismus tedavisini sağlamaz.Çünkü kasılmaya neden olan,ağrı değildir.Vajinismusta kasılma,tamamen bilinç dışı yerleşmiş ,korkulara bağlıdır.

Hayır.Bunların etkisiyle insan kendini daha rahat hissetmesine rağmen, kasılmalar kesilmediği için, cinsel birleşme gerçekleşemez.

Vajinismusta, hastaya anestezi verilerek kızlık zarının açılması,vajinanın genişletilmesi işlemi, kesinlikle işe yaramaz ve boşuna zaman kaybına neden olur.Ayrıca ,vajinismus hastasını umutsuzluğa sürükleyerek,tedavinin mümkün olmadığı inancını destekler.

Vajinismus tedavisi, 'Cinsel Terapi'dir.Vajinismuslu hastalarda ,cinsel ilişki eylemi veya düşüncesine karşı birtakım nedenlerle bilinçaltında gerçekleştirdikleri olumsuz düşünceler ve bunların belirtisi olarak vajinadaki ve tüm vücuttaki istemsiz kasılmalar,yeniden yapılandırılmalıdır.

Olumsuz düşünceler ve olumsuz kas hafızası,olumlu düşünceler ve olumlu kas hafızası ile değiştirilmelidir.Vajinismus hastasına , kendi vücudunu kontrol edebilme ve vajinanın içerisine rahatlıkla,kendi isteğiyle, penisi alabilme yeteneği kazandırılmalıdır.

Jinekolojik muayene,kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olabilecek bazı genital anormallikleri veya organik sorunları saptayabilmek için önemlidir.Sadece gözle yapılan bir muayene ile,vajinismus hastasının,vajinismus derecesi saptanabilir.

Vajinismus tedavisinde, cinsel terapi ile başarı oranı % 100'dür.

Vajinismus tedavisinde,altta yatan nedene göre,tamamen hastaya özel bir tedavi planı yapılır.Vajinismus hastasının durumuna göre,seans sıklığı düzenlenerek,vajinismus, ortalama 3-7 günde tedavi edilir.Seans sayısı,hastanın tedaviye uyumuna göre farklılık gösterebilir.

İlk görüşme ve jinekolojik muayene sırasında,vajinismusun derecesi saptanarak,hastaya ortalama tedavi süresi ve vajinismus tedavisi paket fiyatı hakkında bilgilendirme yapılır.

Haftalık kontrol ve aylık kontrollerden,ücret alınmaz.

Vajinismusta,eşlerin birbirine sevgisi az ve sağlıksız ise,aralarında şiddetli geçimsizlik varsa,vajinismus hastasının geçmişinde ağır cinsel travmalar varsa,vajinismus tedavisi zorlaşır.Bunun yanında tedaviye istekli olmayan vajinismus hastası kesinlikle tedavi edilemez.Bu tür vajinismus hastaları vajinismus olduklarından dolayı hiç bir rahatsızlık hissetmezler ve tedavi olmayı reddederler.Vajinismus tedavisini reddeden hastaya tıbben yardım etmek mümkün değildir.Bu tür hastaların öncelikle evlilik terapisi alarak sağlıklı cinsel hayatın evlilik için ne kadar gerekli olduğunu kavramaları gerekmektedir.

Bu vajinismus hastalarında,evlilik ve çift terapisi ile bireysel terapi gerekebilir.

Vajinismus tedavisinde, eş katılımı zorunlu değildir.Ancak vajinismus,çiftlerin ortak sorunudur.Vajinismusta erkekler,sorun karımda olduğuna göre benim gitmeme gerek yok ,diye düşünürler.Çiftin vajinismus tedavisinde birlikte yapacakları ödevler dışında , erkeklere,eşlerine nasıl davranacakları konusunda bilgi verilir.Bu nedenle hem ilk görüşmeye,hem de tedavi seanslarına eşlerin birlikte katılımı,tedaviyi olumlu yönde etkiler.Vajinismus tedavisinde başarı şansını arttıran en önemli faktör,çiftlerin birbirine anlayışlı,sakin ve sabırlı davranmaları, doktorun kendilerine öğrettiği tüm uygulama yöntemlerini samimiyetle ve disiplinli bir şekilde yapmalarıdır.

Vajinismus tedavisine olan inanç, azim ve kararlılık,tedaviye giden yolda en önemli unsurdur.

Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle,anlayışlı erkeklerdir.Hoşgörülü,anlayışlı,kibar,eşlerini zorlamayan,üzerlerine gitmeyen bir yapı gösterirler.Çoğu zaman iki tarafında,evlilik öncesi,cinsel deneyimi yoktur.Tedavide erkeğin rolü büyüktür.Eşine güvenen ve destekleyen erkekler olduğunda,vajinismus tedavisi daha kısa sürede sonuç verir.Vajinismus tedavisinde çift,cinsel terapistle işbirliği yapar ve evde uygulanması gereken ödevleri yaparsa,vajinismus tedavisi ,daha kısa sürede ve kesin olarak gerçekleşmiş olur.

Cinsel terapiyi,bu konuda eğitim almış olan doktor,psikolog ve psikiyatrist ler yapabilir.Ancak hem jinekoloji eğitimi,hem de cinsel terapi eğitimi almış olan bir uzman doktorun,tek elden bir tedaviyi yürütmesi,hastaya egzersiz ve ev ödevlerini bizzat göstererek rehberlik etmesinin avantajı,yadsınamaz bir gerçektir.

Bursa Vajinismus Tedavi Merkezimizde,bayan jinekolog-cinsel terapist tarafından,hem muayene,hem de cinsel terapi yapılmaktadır.

Vajinusmus tedavisi bursa da,hasta mahremiyeti son derece önemlidir.Vajinusmus tedavi merkezimiz bursa da,Kadın Doğum Akademisi bünyesinde hizmet verdiğinden,buraya başvuranların ne amaçla geldikleri,kimse tarafından anlaşılamamaktadır.

Vajinismus tedavisi kesinlikle kalıcıdır.Vajinismus tedavi edildikten sonra bir daha tekrar etmez.Bu durum bisiklet binmeyi yada yüzmeyi öğrenmeye benzer.Vajinismusu hayatınızdan çıkardıktan sonra bir daha bu sorunla karşılaşmayacaksınız.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.