MAKALELER

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ SONRASI GEBELİK

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ SONRASI GEBELİK

Genel olarak vajinismusu yenen hastalarıma , tedavi sonrası, bazı önerilerim olur.

Vajinismusu yenen hastalarıma, tedavi sonrası bebek için acele etmemelerini, yeni başladıkları cinsellik yolunda keşifler yapmalarını , adeta yaşayamadıkları balayı ve cicim aylarının tadını çıkarmalarını öneririm.

Ancak bazen evlilik süreleri ve çocuk özlemi o kadar yoğun olu ki ,buna birde vajinismus hastasının yaşının ileri olması eklenince , böyle bir erteleme pek mümkün olmuyor.Vajinismus tedavisi sonrası, korunmayan pekçok hasta kendiliğinden birkaç ay içinde kolayca gebe kalabiliyor.

16 yıllık evli ve 36 yaşında olan bir hastam, çocuk özlemiyle yanıp tutuşuyordu.Vajinismus tedavisi sonrasında adeti gecikti ve gebe kaldığını öğrendi.Yani vajinismus sonrası ilk ilişkide gebe kaldı ve birkaç ay içinde çifte mutluluğu yaşadı.

Bu durumu kendisi şöyle ifade etti : "Doktor hanım, durdum durdum, bir ay içinde hem vajinismusu yendim hemde gebe kaldım.Mucize gibi, hala inanamıyorum."

Evet vajinismusla boğuşan pek çok kadına bunlar mucize gibi gelebilir.Ama vajinismus tedavisine karar veren hasta bu mucizeyi yaşar.

Vajinismus tedavisinde ümitleri yarına bırakmak, kendinize yapacağınız en büyük ihanettir.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.