MAKALELER

VAJİNİSMUS , BEKARET , GEBELİK

VAJİNİSMUS , BEKARET , GEBELİK

Vajinismus, sağlıklı ve mutlu bir cinsel birleşmeye engeldir.Vajinismuslu kadınlarda gerçek bir cinsel birleşme olmadan, eşin üzerine boşalması sonucu , vaje girişine dökülen spermlerin içeri kaçmasından dolayı gebelik oluşabilir.Bu olayın ihtimali çok düşüktür.

Bazı vajinismuslu çiftler de ,yıllarca erteledikleri tedavi sonucu ,bebek özlemlerini tüp bebek merkezlerine başvurarak çözmeye çalışırlar.

Son yıllarda bakire olduğu halde,tüp bebek tedavisi gören vajinismus hastalarının sayısında artış vardır.Ancak vajinismus sorununu çözmeden,bu yöntemlerle çocuk sahibi olmak,cinsel hayata dair sorunları daha çözümsüz ve sorunlu bir hale getirir.

Gebe kalmak yada normal doğum yapmak bile, vajinismus sorununu çözmez.Çünkü sorun,vajinanın dar ve küçük olması değil,kadının korkusundan dolayı , vajen kaslarının refleks olarak kasılmasıdır.

Aslında vajinismus tedavisi olduğu zaman, doğal yoldan gebe kalabilecek bir kadın,tüp bebek yöntemi uygularken dışarıdan verilen yüksek miktarda hormonlar ve defalarca tekrar eden jinekolojik muayeneler,hastayı hem maddi hem de manevi kayıplara uğratacaktır.

Ayrıca vajinismus tedavisine başlama nedenleri şiddetli bir çocuk arzusu olan çiftlerde, vajinismus tedavisine uyum ve vajinismus tedavisi başarı oranları çok yüksektir.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.