MAKALELER

VAJİNİSMUS YOL HARİTASI

VAJİNİSMUS YOL HARİTASI

Bunun için çiftin kişilik analizleri,evlilik ilişkileri,iletişim düzeyleri,cinsellikle ilgili düşünceleri ve duygusal çatışmalarınıda içine alan bütüncül bir değerlendirmeden geçirilmesi gerekir.

Vajinismus tedavisine önce ilk gece, ilk cinsel ilişki,kızlık zarı ile ilgili kökleşmiş yanlış düşüncelerin ve inançların değiştirilmesiyle başlanılır.

Vajinismus tedavisine başlanan hastadaki olumsuz düşüncelerin bazıları:

-İlk cinsel ilişki çok acı verir.

-Kızlık zarı çok şiddetli bir şekilde yırtılır, parçalanır, aşırı kanama olur.Hatta bu kanama bazen durdurulamaz ve hastanelik olunur.

-İlk geceden sonra ,bir yere oturduğunda bile ,canın çok yanar.

-Cinsel ilişki sırasında kadın istemsiz kasılırsa, birbirinden ayrılamayan çiftler vardır.

Vajinismus tedavisinde ,tüm bu kulaktan dolma bilgi kirliliği,doğruları ile değiştirilir.

-Vajinismus tedavisi kişiye özel bir tedavi olduğundan,vajinismus hastasının hikayesi üzerinden, kendisine özel bir tedavi programı oluşturulur.

-Gerek duyulan vajinismus hastalarında, hipnoterapi ile tedavi, yöntemi kullanılır.Bu tedavi şekli korkuların ve kaygıların ortadan kaldırılmasında son derece etkilidir.

-Acısız bir ilişkiye geçilebilmesi için tedavi sırasında çeşitli egzersizler yapılır.Bunlardan birkaçı;

-Kendi bedenini tanıma egzersizleri,

-Derin gevşeme egzersizleri,

-PL kasları dediğimiz ,pelvik taban kaslarını kontrol altına almayı sağlayan,egzersizler verilir.

-Bu egzersizlere' Kegel Egzersizleri' denir ve bu kasların üzerindeki bilinçli kontrol arttırılır.Vajinismus tedavisinin en önemli aşamalarından birini ,bu egzersizler oluşturur.

-Vajinal dilatör egzersizleri.

Bu egzersizlerin tamamı,vajinismus tedavisinin başlangıcında, tüm hastaları tedirgin edebilir.Ancak aşama aşama bu noktaya gelindiğinde,vajinismus hastasının kendine güveni ve kontrolü artar.Gereğinde bizim rehberliğimizde egzersizler yapılmaya başlanır ve ev ödevleriyle devam eder.Ev ödevlerinin iyi çalışılması ,tedavinin başarısını ve süresini etkileyen en önemli faktörlerdendir.İyice gevşemeyi öğrenen vajinismus hastalarında, bu uygulamalar son derece kolay olur.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.