MAKALELER

VAJİNİSMUSU YENENLERİN HAYATINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

VAJİNİSMUSU YENENLERİN HAYATINDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Vajinismustan kurtulanların ilk hisstikleri şey, tedavi olmadan geçen yıllara duyulan pişmanlık olmaktadır.Tedavisi mümkün olduğu halde tedaviyi erteleyerek ,hem kendilerine hemde eşlerine haksızlık ettiklerinin farkına varırlar.

Vajinismus sorunu ile boğuşan çiftlerin evlilikleri sürekli olarak sorgulanırken , bu sorunun çözülmesiyle mutlu bir aile tablosu ortaya çıkar.

Vajinismustan kurtulanlar, kendilerini ilk defa tam bir kadın gibi hissetiklerini söylemektedirler.Vajinismustan kurtulunca, vajinismuslu olmanın vermiş olduğu eziklik ve suçluluk duygusu yerini özgüvene ve mutluluğa bırakmaktadır.

Vajinismuslu kadınların kabusu olan geceler,artık onlar için korkutucu olmaktan çıkıp özlenen vakitler haline gelmektedir.

Vajinismuslu çiftler çocuk özlemi çektiklerinden dolayı genelde çocuklu arkadaşlarıyla görüşmekten kaçınırlar.Vajinismus sorunu çözüldüğünde,çiftlerin özgüveni artar ve daha sosyal bir hayat yaşamaya başlarlar.

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler , çocuk isteği olan ebeveynlerine karşı mahçubiyet hisleriyle yaşarlar.Onlara hakettikleri torun sevgisini yaşatamadıklarından dolayı yaşadıkları mutsuzluk, vajinismus sorununun çözümüyle yerini sevince ve mutluluğa bırakır.

Kısaca vajinismus sorununu çözümüyle, aileye sihirli bir değnek değmişcesine, olumlu değişiklikler yaşanır, çiftler birbirine daha güçlü bağlarla bağlanırlar.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.