MAKALELER

VAJİNİSMUSLU BİR EŞİ OLAN ERKEĞİN HİSLERİ

VAJİNİSMUSLU BİR EŞİ OLAN ERKEĞİN HİSLERİ

Vajinismuslu bir kadınla birlikte olmak, erkek için gerçekten çok zor bir süreçtir.Bu süreçte erkeklerde bazı tipik duygular oluşur.

Vajinismus eşlerinin hissettiklerinden bazıları şunlardır;

-Empati ve umutsuzluk

Başkaları eşimin vajinismus olduğunu öğrense,eşim yıkılır.Eşim çok fazla acı çektiği için kendimi çok kötü hissediyorum.Beni incitmek istemediğine ve iyi niyetli olduğuna inanıyorum ama hayatım umutsuz.Vajinismus konusunda kendimi çok çaresiz hissediyorum ve ne yapacağıma dair hiç bir fikrim yok.

-Kızgınlık ve sorgulama

Ben vajinismus konusunda elimden geleni yaptım ama eşim daha çok uğraşmayı ve denemeyi istemiyor.Hayatım cinsel ilişki yaşamadan ve çocuk sahibi olamadan mı geçecek? İlişkimi bitirip kendimi kurtarmalı mıyım?Yoksa vajinismus sorununu kabullenerek yaşamalı mıyım?

-Reddedilme

Her seferinde reddedilmekten çok yoruldum.Evlenmeden önceki fiziksel yakınlaşmamızın şu andakinden daha iyi olduğunu düşünüyorum.Benimle romantik bir birleşme istememesi için ne yaptım?Başta sadece ilişkiye giremiyorduk, artık beni hiç istemiyor.

-Uzaklaşma

Evliliğim tam bir kabus, bu yüzden işimle ve arkadaşlarımla daha fazla zaman geçiriyorum.Kendimi işime verirsem vajinismus sorununu bir süre dahi olsa unuturum.

-Sonuç olarak

Vajinismus evlilik ilişkisini son derece çetin bir sınavdan geçirir.Eğer birlikte bu sorunun üstesinden gelmeyi başarabilirseniz ,ilişkiniz çok daha sağlamlaşır.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.