MAKALELER

VAJİNİSMUS ERTELEYEREK DÜZELMEZ

VAJİNİSMUS ERTELEYEREK DÜZELMEZ

Vajinismus olan bayanlar,çoğu zaman bu durumu kabullenmek istemezler.Bu durumu, zamanla geçecek duygusal bir olay olarak düşünürler.Oysa vajinismus,bir uzman rehberliğinde tedavi edilmediği sürece düzelmeyen bir durumdur.

Vajinismus belirtileri nelerdir,kısaca bu konudan söz edelim; Vajinismus olan kadınlar,eşleriyle sevişmekten zevk alabilirler,sürtünme yoluyla orgazm olabilirler ama sıra cinsel birleşmeye geldiğinde,kasılırlar,korkarlar ve birleşmeden kendilerini çekerler.Eşler bu duruma alışarak evliliklerini sürdürselerde ,zamanla bu durum ilişkilerinde gerginliğe sebep olarak başanmaya kadar giden bir süreç başlar.Bu sebepten dolayı vajinismus belirtileri olan kadınlar,biran önce bu durumu kabullenip,tedavi sürecine başlamalıdırlar.

Vajinismusun belirtilerinin başında ilişkiye girememe gelir.Diğer belirtileri,vajinal muayene olamama,tampon koyamama,vajinasına parmağını dahi dokunduramama,cinsel ilişkiden korkma vb.

Bu belirtiler, vajinismus belirtisi olarak kabul edilip,zaman geçirmeden bir uzman tarafından muayene olunması gerekir.Vajinismus bir erteleme hastalığıdır ve erteleyerek düzelmez.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.