MAKALELER

VAJİNİSMUSTA KIZLIK ZARI AMELİYATLARI

VAJİNİSMUSTA KIZLIK ZARI AMELİYATLARI

Vajinismus hastaları bu konuda, deneyimli ve bilgili jinekologlara başvurmalıdır.Vajinismus hastalarına yanlış teşhis konularak,kızlık zarı alınması gibi , bazı gereksiz müdahaleler yapılabilir.

Bir çok jinekolog tamamen iyi niyetli olarak vajinismus hastasına yardımcı olmak için bu operasyonu önerebilir.Ancak vajinismus hastasında sorun kızlık zarında değil,hastanın bilinç altındadır.Vajinismus hastasına genel anestezi verilerek, hymenektomi (kızlık zarı çıkarılması) yapılabilir.Bu işlem vajinismus sorununu çözmediği gibi,operasyona ait travma,ameliyat yerinde oluşan skar dokusu gibi sebeplerle, daha da ağır bir tablo oluşturabilir.En önemlisi hastanın,vajinismus tedavisine olan güvenini sarsar ve tedaviyi geciktirir.

Kızlık zarı alındıktan sonrada vajinismus şikayetleri devam eder. Kızlık zarı ancak aşırı derecede kalın ve sert ise cerrahi işlem faydalı olur. Ancak bu operasyona kadar geçen süre içinde ,gerçekleşen ağrılı denemeler , vajinismus hastasında olumsuz düşünceler ve olumsuz kas hafızası oluşmasına sebebiyet verir.Bu yüzden bu operasyondan sonra vajinismus tedavisinin yapılması gereklidir.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.