MAKALELER

ÇÖZÜMLENMEYEN VAJİNİSMUS'UN NEDEN OLDUĞU OLUMSUZLUKLAR

ÇÖZÜMLENMEYEN VAJİNİSMUS'UN NEDEN OLDUĞU OLUMSUZLUKLAR

Ertelenen ve çözümlenmeyen vajinismus, evli çiftlerin hayatını, zamanla kabusa çevirebilir...

Vajinismuslu çiftler bu sorunu çözümlemedikleri takdirde,ardarda gelen birçok sorunla karşılaşmaktadırlar.Nedir bu olumsuzluklar? beraberce gözatalım;

Eşlerin birbirini sevmelerine ve istemelerine rağmen gerçekleşemeyen birliktelik,eşlere aşırı stres yüklenmesine sebep olur.Gerginleşen ilişkiler dolayısıyla sürekli tartışmaların ve huzursuzlukların yaşandığı bir evlilik ortaya çıkar.Bu duruma gelen evliliklerinde fazla uzun soluklu olması beklenemez.

Mutlu evliliklerin olmazsa olmazı olan çocuklar, vajinismuslu çiftler için uzaktan bakılan bir mutluluk tablosudur.Vajinismuslu çiftler çocuk sahibi olamadıklarından dolayı zamanla etraflarından, çocuk yapın baskısına maruz kalırlar.Bu durum çiftleri karamsarlığa ve mutsuzluğa sürükler.

Vajinismus sorununu erteleyen çiftler, hayatlarının en güzel yıllarını heba ettiklerini zamanla anladıklarında,derin bir pişmanlık ve üzüntü yaşarlar.

Vajinismus sorunu yaşayan kadın,bu sorunu çözmedikçe, kadın olamamanın verdiği ezikliği sürekli olarak yaşar.Akranları çocuk sahibi oldukça,hissettiği eziklik duygusu katlanarak artar.

Vajinismuslu bir eşi olan erkek,bu durumun verdiği stresle agresifleşebilir,kırıcı olabilir.Zamanla bu durum giderek kötüleşerek eşlerin birbirine olan saygılarının kaybolmasına sebebiyet verebilir.

Vajinismuslu çiftler evliliklerinin ilk yıllarında; biz böylede mutluyuz,cinsellik olmadan da yaşarız şeklinde olan düşünceleri zamanla yerini;bizim halimiz ne olacak?,biz ne zaman gerçek aile olacağız ? sorularına bırakır.

Vajinismuslu çiftler genelde başarısız denemelerin verdiği duygularla ,akşam olmasını istemezler.Evli çiftlerin birlikte vakit geçirebilecekleri vakit olan geceler, vajinismuslu çiftler için kabusdur.

Vajinismuslu çiftler, etraflarındaki mutlu aile tablosu çizen arkadaşlarıyla pek görüşmek istemezler.Onların mutlulukları, vajinismus çiftlerinin içlerini acıtır ve yaşadıkları sorunları hatırlatır.Bu yüzden vajinismuslu çiftler zamanla içlerine kapanarak, sosyal hayattan izole bir hayat yaşamaya başlarlar.

Vajinismuslu bir eşi olan erkek,eşinin ilişkiye girememesini,kendisini istememesi olarak yorumlayabilir.Bu durum eşine karşı öfke duymasına ve ona karşı olan saygısının azalmasına sebep olur.

Vajinismuslu eşler bu sorunu ertelemeden çözümleme yolunu seçerlerse bu olumsuzlukların hiçbirini yaşamazlar.Hayatınızdan mutluluğu ertelemeyin, kesin çözümü olan vajinismustan kurtulmak sizin elinizde.Bir an önce tedaviye karar vererek, hakettiğiniz mutluluğu sizde yakalayın...

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.