0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Yalova Vajinismus Hastamız, 29 Yaşında , Yılmadı Başardı

image-1 image-1 image-1 image-1

Merhaba, 

Öncelikle mektubumu ulaşan herkesin okumasını istiyorum. Çünkü yaşadıklarım vajinismusun gerçekten psikolojik bir rahatsızlık olduğu, kendine güven ve doğru uzmanla yenilebildiğinin kanıtı olduğunu düşünüyorum. 

Eşimde 2008 yılında tanışmıştık aynı mahallede oturmamıza rağmen söz, nişan, kına hepsi büyük bir heyecanla geçmiş ve 2010 haziran ayında evlenmiştik. Sevdiğim insan artık resmiyette eşimdi. İlk gece dinlenicek ve balayına gittiğimiz de yapacaktık. Öyle konuşmuştuk eşimle. Balayı yolculuğu, otele varmamız büyük bir heyecanla olmuştu bu nedenle. Fakat sonrasında heyecanın yerini hüsran ve büyük biy hayal kırıklığı almıştı. Yapamıyordum. Olmuyordu. Korkuyordum. Eşime karşı kendimi o kadar mahçup hissetmiştim ki. Eşim çok sakin ve ılımlı yaklaşarak olur diyerek beni sakinleştirmeye çalıştı ama olmuyordu. Balayı tüm bir hüsranla son bulmuş ve evimize gelmiştik. Ama evdeki denemelerimizde de yapamıyordum. Sonrasında işimize, günlük koşturmacamıza başladık ama denemelerimiz hep sonuçsuz kalıyordu. İş çıkışları, eve bile gitmek istemiyordum. Oysa heyecanla evime gitmeyi o kadar çok isterdim ki. Yaşadığım şehirde iyi bilinen bir kadın doğum doktoruna gittim. Muayene sırasında bana "istersen kızlık zarını şimdi patlatabilirim ama eşinle sana bırakıyorum" dediğinde şok olmuştum. Nasıl yani içimde patlatılacak bir bomba mı vardı ? Benim aslında sadece "giriş nasıl oluyor ki" diye bir tereddütüm vardı. Ama şimdi... 

Bu arada iki yıl geçmiş ve ben iyice bunalmıştım. Kendime olan güvenimi tamamen kaybetmiş, bütün tanıdıklarımla bağlarımı koparmış, ev iş arasında yapmaya başlamıştım. Her iki annemin sürekli "yemeğin var mı?" , "işin var mı" soruları beni daha çok çileden çıkarıyordu. Yüzlerine "daha biz karıkoca olamaık ki" diye haykırmak istiyordum. Eşimde artık denemiyor iki normal arkadaş gibi yaıyorduk aynı evin içinde. Bir gün internette araştırmaya başladım. Ve bana göre vjinismustum. Peki adını bile zor telaffuz ettiğim bu hastalığı nasıl yenicektim. Bir psikoloğa gitmeye karar verdim. O da bana ısrarla parmak egzersizleri önerince tamam dedim benim derdimin dermanı burada değil. Yine internetten araştımaya başladım ve Çiğdem Hanım'ı gördüm. Hemen sitesine girdim. Videolarını izledim. O kadar sıcak ve güvenilir gelmişti ki bana bütün siteyi didik didik inceledim, okudum. Eşime söyledim o da tamam deyince izinleri ve randevuyu ayarladık ve çıktık yola. Muayenehane sade, temiz, ferah, aydınlık ve huzurluydu. Ve Çiğdem hanım ayakta, sıcacık gülümsemesiyle karşımdaydı. O kadar pozitifti ki sesi konuşması bizi çok rahatlatmıştı.Konuştuk. Konuştukça şaşıyordum. Meğer ne çok doğru zannettiğim yanlış bigiler varmış. Patlatılacak bir bomba da yokmuş bu arada. İlk seansımız çok iyi geçti. Muayenehaneden çıkmak istemiyordum adeta. Bursa yaşadığımız şehre yakın olduğu için eve gidip gelecektik. 2. seansta güzel geçmişti. Ama eve gelince orada yaptıklarımı yapamıyordum. Ya yapamazsam. Çok az günüm kaldı izinimin bitmesine diye kendimi sıkmaya başladım. Ve sonuç 3. seansta ben yokum dedğim Çiğdem hanım'a. Yapamayacaktım. Tatilim bitmek üzereydi ve ben kendimi şartlandırmıştım bu hafta kesin olucak diye. Bir anda kendimi herşeye kapatmıştım. İç sesimin olumsuluğuna kapılmıştım. Yapamayacaktım. Oysa daha 3 gün gitmişti tatilimden bense hemen pes etmiş, hemen olumsuz düşüncelere kapılmıştım. Ben vajinismusu hiç bir zaman yenemeyecektim. Umutsuz vakaydım bana göre. Halbuki seanslar da çok güzel gidiyordu. Çiğdem hanımın söyledikleri, eşimin üzüntülü hali hiçbir şeyi gözüm görmüyordu. Bu haftadan sonra gelemezdimde yoğun çalışıyordum. Herşeyi bırakarak ayrıldım Çiğdem hanım yanından. Ve vajinismuslu hayatıma kaldığım yerden yaşamaya başladım. 

2-3 hafta kadar sonra işyerindeyken telefonum çaldı. Arayan Çiğdem hanımdın muayenesiydi. Ne dicektim ki ben böyle yaşıcaktım. Aradan günler geçti ve yine telefonumu arayan Çiğdem hanımın muaynesiydi. Bu sefer açtım telefonu ve gelemeyeceğimi söyleyerek kapadım telefonu. Vajinismusumla ve bunalımla yaşamaya çalışırken bir gün tekrar telefonum çaldı. Ve yine o numara. Çok şaşırmıştım. Benim bütün olumsuzluğuma rağmen yine beni arıyorlardı. Nasıl olmuştu bu. Açtım telefonu. Yine o canlı ses. "Bu sene izine bile çıkamadım ki" dediğimi hatırlıyorum. Yine imkanım osa yine gidermiydim ki. Neden olmasın... 

Çiğdem hanımın beni araması beni cesaretlendirmişti. Tedaviyi bıraktığım gün "be buradayım, ne zaman gelirsen burdayım" demişti. Gerçekten de ordaydı. Bırakmamıştı beni. Kendimi artık toplamam ve bunalımdan çıkmam gerekiyordu. Evet gidicektim ve tekrar başlıyacaktım. Ama bu sefer önce kendimi buna hazırlayacaktım. Önce kafamdaki olumsuz düşüncelerden kurtulmalıydım. Nefes egzersizleri yapmaya başladım. Her gün Çiğdem Hanım'ın sitesine girip bütün başarı hikayelerini tekrar okudum. Bu sefer yapıcam dedim. Çünkü "yapabilirim" dedikçe kendime aslında "yapamayabilirim" mesaju verdiğimi farkettim. Kendimi hazır hissettiğimde eşime söyledim tekrar Çiğdem hanıma gitmek istediğimi. Eşim bunu pek hoş karşılamadı. Çünkü yok yere kendimi sıkıp tedaviyi bırakmıştım ona göre. Bana güvenmediği çok belliydi ama sanırım artık benimle tartışmaktan sıkılmış oacak ki istemese de tamam dedi. Aylin hanımın o can sesi ile konuşup randevu gününü bekledik. Yola çıktığımızda eşim o kadar strasyliydi ki yolu bile şaşırmıştı. Ve Çiğdem hanım yine o sıcacık gülümesmesi ve sımsıkı sarılmasıyla karşıladı bizi. Eve 1,5 yıl aradan sonra Çiğdem hanım karşımdaydı. Yine çok pozitifti. Yine o kadar içten ve samimiydi ki. Bu sefer başaracaktım. Çiğdem hanımla beraber her şeye yeniden başladık. Seanslar çok güzel geçiyordu. Eve gelince ödevlerimi hiç aksatmadan yapıyordum. Çiğdem hanım sayesinde vücudumu sevmeye başladım. Hatta 2. seans dönülü eşime "ne güzel vajinam varmış" dediğimde çok gülmüştü. Ve 3. seans Çiğdem hanım deneyebilirsiniz dediğinde çok şaşırmıştık. Bu cümleyi duymak bile bizi o kadar mutlu etmişti ki hiçbirşey yapmadık. 

Ertesi gün eşim "deneyelim mi" dediğinde "hayır" dedim. "Eğer deneyelim diyorsan yokum ama yapalım diyorsan hadi" demiştim. Çünkü artık ara cümleler deneyelimler yoktu benim için. Bu sefer yapmak için çıkmıştık yoa. Bu sefer Çiğdem hanımın bana olan güveni emeği ve sabrının hakkını vericektim. Ve sonuç. Olmuştu. Hatta nasıl olduğunu anlamadan olmuştu. Hemde ilk seferde. Beniö için o an yerçekimi kanunu yokru adeta. Kendimi o kadar hafiflemiş hissettim ki. Sonunda olmuştu. Hemde stres yaptığım, hiçbir ödevimi yapmadığım yatak odamızda olmuştu. 

Evet beş yılım sıkıntısıyla geçti ama şu an ne geçen zamanıma ne de vajinismusu yaşamış olmama pişman değilim. Hatta 1,5 yıl iyi ki ara vermişim bile diyorum. Çünkü ilk gittiğimde eğer tedavimi bırakmamış olsaydım vajinismusu yenicektim belki de hatırladıkça üzülecektim. Oysa şimdi eve gelip heyecanla kendime eğlenceli hale getirerek yaptığım ödevlerim, eşime her akşam yaptıklarımı heyecanla anlatışım, Çiğdem hanımın samimi konuşmaları hem tedavimce hemde günlük hayatımda bana umut olmuştu.İyi ki tanımışım Çiğdem Hanımıı ve iyiki benim bütün olumsuzluğuma rağmen arayarak cesaretlendirmiş. VE ben iyi ki gitmişim diyorum. 

Çiğdem hanım hayatıma baharı getirdi. Evliliğim onun desteğiyla anlam kazandı. Gerçek bir evlilik oldu. Tedavimi bıraktırmadı bana, pes ettirmedi. Olumlu düşünmenin insani olumluya götürdüğünü gösterdi. Belki size tuhaf gelecek ama canım herhangi birşeye sıkılsa Çiğdem hanımın sitesine girmek, fotoğrafını görmek inanılmaz bir moral oluyor bana. Çiğdem hanım sizi gerçekten çok ama çok seviyorum. Aylin hanım her zaman çok yakın çok içten davrandığınız için, sesinizde ki o enerjiyi hissettirdiğiniz için size de çok teşekkür ederim. Ve eşim bu süreçte onu çok fzla üzdüm. Bu pişmanlığım zamanla geçer mi bilmem ama ömrümün kalan kısmını onunla gerçek bir karı koca olarak geçirmek istediğim ve onu çok sevdiğim kesin. 

Hadi şimdi benim için bu baharı yaşamak vakti. 
Hadi şimdi sizin için harekete geçme, Çidem Hanım'a ulaşma vakti.
Hadi 

Sevgilerle.
E.D. 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.