0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Samsun Vajinismus Hastamız , 29 Yaşında Ev Hanımı

image-1 image-1

Bir kadının başına gelebilecek en zor durumlardan biri olan adını andığım da bile içimi sıkıntıya sokan vajinismusu bende yaşadım. Eşim ile birbirimizi yıllarca tanıyıp, severek evlendiğimiz halde 3 sene boyunca mücadele verdiğim, kendimi yıprattığım, hep eksik hissettiğim her zaman eşimin şevkatine, iyi niyetine sığınarak ertelediğim budum aslında hiçte büyütülecek bir durum değilmiş. Hep kendim halledebilirim diyerek geçen yıllarıma yazık olmuş. Bazen durup diyorum da keşke daha önce çalsaymışım Çiğdem hanımın kapısını. 

10 Ağustos günü ilk görüşmeye gittiğimiz de aslında kafamı ne kadar yalan yanlış şeyler ile doldurduğumu fark ettim ve o an için ben bunu yaparım dedim. Taa ki küçük bir muayene olmam gerektiği gerçeğiyle yüzleşene kadar. O an ne kadar çaresiz kaldığımı, aci olduğumu hissettim. Ve ufacık bir muayeneden korkan ben daha sonrasın da büyük başarılara imza atacağımdan habersizdim. Korkuyla ağlayarak ben bunu yapamam dediğim anda Çiğdem hanımın tokat gibi cevabı ile kendime geldim. " Sen tedaviye hazır değilsin, ben seni kabul edemem. Hazır olduğunda görüşelim". O an dünya başıma yıkıldı sanki. Ben bunu başarmak istiyordum ama beynime kazınmış onca felaket senaryosu buna izin vermiyordu. Ve o an bir karar vermem gerekti. Ve şunu biliyordum ki o kapıdan çıkarsam bir daha asla geri dönmeyecektim ve bu böyle yıllarca sürüp gidecekti. Beni gerçekler ile yüzleştiren o sözlü tokatımı yedikten sonra ben bunu yapabilirim dedim. Çiğdem hanımın şevkati ve bana olan inancı bir anda herşeyin olup bitmesini sağlamıştı. İlk muayeneden sonra tedavi için hazırdım. Hafta da 1 olan görüşmelerimiz, bazen hastalık sebebiyle uzayan bir süreç geçti. 

Gülerek, eğlenerek zamanın nasıl geçtiğini anlamadan ekim ayı sonuna doğru geldik. Çiğdem hanım bana artık hazırsın deneyebilirsin dediğinde bir taraftan sevinmiştim, bir taraftan da sohbet havasında geçen tedavimiz bittiği için üzülmüştüm. Ama maalesef fazla korkak olan ben itiraf etmeliyim ki ilk seferde başarılı olamadım. Bir iki gün psikolojik olarak çöktüm ama bana benden çok inanan bir melepim ve anlayışlı bir eşim vardı çok şükür. Son seanstan sonra denemelere devam ettik ve 1 kasım günü hiç bir acı, sızı, kokru hissetmeen artık karı-koca olmuştuk. Nasıl olduğunu anlamadığım için olayın şokunu atlatmam 5 dakika mı aldı. Ve sonrasında geçen 3 sene 4 ayın yükünü üzerimden atmış olmanın verdiği rahatlıktan bir süre ağladım. Sonra inanmayıp tekrar denediğim de gerçekten başardığıma inanamadım. Ama bitmişti sonnunda. Geride kalmıştı her şey. Kendimi normal bir insan gibi daha doğrusu kadın gibi hissediyordum. Ve bunu önce Allah'ın izni olmadan, sonra da Çiğdem hanım olmadan asla başaramazdım. Allah'a binlerce şükür ve Çiğdem hanıma binlerce teşekkür borçluyum. İyi ki tanımışım, iyi ki beni o gün sözleriyle tokatlayıp sonrasında da elimi sıkıca tutmuş. 

Hiç bir şey zor değil buna inanın. Bırakın sağdan soldan duyduğunuz saçma sapan hikayeleri. Ne yaparsak kendimize yapıyoruz ve sadece zaman kaybedip evliliğimizi, eişimizi ve kendiminizi yıpratıyoruz. Hiç bir zaman geç değil. Eğer o gün o kapıdan çıksaydım belki şuan bunları yazıyor ve içim de minicik bir kalp taşıyor olmayacaktım. Evet mucizeler hiçte uzak değil. Yeter ki isteyin ve asla etlelemeyin hayatı. Çünkü ben düşündükçe keşke diyorum daha önce çalsaydım mucizeme açılan kapıyı, daha önce tutsaymış ellerimden diye. Erteleme kendini, geç kalma hayat. Önce kendin inan, Allah'a sığın ve Çiğdem hanımın ellerini tutmasına izin ver. Kimse için değil kendin için yap bunu. 

Ve son olarak; Çiğdem hanım...
Olmasaydınız, olmazdım... Benim BEN olmamda, EŞ olmamda, KADIN olmamda ve bunlar bir yana "ANNE" olmamda bana verdiğini destek, hoşgörü, sabır ve anlayışın bildiğim lisanda tam olarak karşılığı yok.Ne desem az ne sözlesem kifayetsiz. İyi ki varsınız, iyi ki sizi tanıdım. Hayatım boyunca asla unutamayacağım dediğim kabul dolu günlerimi tebessüm ile hatırlamama vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim. 

Hayatınız boyunca hep güzellikler bulsun sizi ve Allah size uzun ömürler versin ki bizim gibi olan kişilerin elini sıkı sıkı tutup onların yeniden doğmasına sebep olun. Herşey Gönlünüzce Olsun. 

Sevgilerimle E.T. 
 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.