0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Kocaeli Vajinismus Hastamız

image-1 image-1

27 yaşındayım. Üniversite mezunuyum ve Kocaeli de yaşıyorum. 

Altı ay öncesine kadar; 

Kelime anlamını bile tam olarak bilmediğim ‘’vajinismusun’’ nereden bilirdim ki benim yanlış bildiklerimi doğruya çevireceğini bilmediklerimi öğreteceğini ve bana yeni bir sayfa açacağını. 

Eşime sarılmış ağlıyordum: ‘’ Ne olur beni doktora götürme bu durumun üstesinden kendim gelebilirim’’ diye. Altı aylık evliydim ve bu cümle ile hem kendimi hem de eşimi altı ay boyunca oyalamıştım. Eşimin çabaları sonucu kabul etsem de hala kararsızlıklar yaşıyordum. İçimde bir ‘’BEN’’ daha vardı sanki kontrol edemediğim. ‘’ Saçmalama sen ki üniversite mezunu bir insansın psikoloji üzerine dersler görmüşken uzman yardımına ihtiyaç yok etrafındaki insanlara bir bak onlar yaptıysa sen de yapabilirsin…’’ gibi düşünceler her gün (altı ay boyunca) içimi kemirmişti. Tabi gözyaşlarımı da tüketmişti bu durum. 

Hiç unutmuyorum Çiğdem hocamla görüştüğüm ilk gündü bugün ve beni çok etkilemişti. Konuşmaya başladığımız ilk andan güven ve samimiyet duygusunu bana ileten ve yaşadığım durumun ‘’ benim tabirimle bir başarısızlık olmadığını’’ nasıl ki insanlar hasta olabiliyorsa

Bu durumda bir hastalık olduğunu ve tedavi edilebileceğini bana anlatırken işte o an içimdeki ‘’BEN’’ e karşı ilk zaferimi kazanmıştım. Ve her geçen gün kendimi, vücudumu tanıdıkça aynada kendine güvenen bir kadın görmeye başlamıştım. Altı aylık evliliğimin son iki ayında her gece ağlayan, eşine ‘’cinselliğin kadınlık görevi’’ olduğunu kendisi başaramadığı için boşanmayı bile sevdiği, aşık olduğu kişiye öneren kadın yoktu artık. Cinselliğin bir görev değil yaşanılacak, beraber mutluluğun hissedileceği en özel anlardan o olduğuna inan bir kadın vardı artık. Eşim artık beni beğenmiyor mu sorularının yerini her geçen gün eşine daha güzel görünen bir kadın olduğuna inanan biri olmuştum. Çiğdem hocama da iletmiştim yine tekrar ediyorum. Çiğdem hocam benim ‘’ yaşam koçum’’ oldu. Hem de dört günlük bir süre zarfında. Dört günde hem ‘’vajinismus’’ hastalığını yenmiştik hem de savaş halinde olduğum içimdeki diğer ‘’BEM’’ ile barıştırmıştı Çiğdem Hocam beni. Altı at boyunca yaşadıklarımı, gözyaşlarımı ve olumsuz duygu ve düşüncelerimi dört günde yenmiştim. Altı ay sonra kadın olmanın vermiş olduğu güven ve gururu yine gözyaşları ile karşılamıştım. Ama bu sefer sevinç gözyaşları ile. Kadın olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşattığınız ve kendime olan güvenimi yeniden kazanmama yardım olduğunuz için samimiyet ve emeklerinizden dolayı teşekkür ediyorum, Çiğdem Hocam. 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.