0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

İstanbul Vajinismus Hastamız,Memur, 4 Yıllık Evli

image-1 image-1 image-1

Merhabalar :) 

Ben hep bir yaz düğünüm olmasını ve hep sevdiğim adamla evlenmek istemişimdir. Dilediklerim oldu. Çok güzel bir düğünle, sevdiğim adamla evlenmiştim. 

Benim de düğün gecem çok eğlendiğim, mutlu olduğum ama bir o kadar da korktuğum geceydi. Gecenin sonunda korkularımla yüzleşmenin zamanı gelmişti. Ve ben o gece korkularıma yenik düşmüştüm. İşte o gecede acı gerçek vajinismusla yüzleşmiştim. Ama bu rahatsızlığımın heyecandan ve korkudan gerçekleştiğini, kısa bir sürede aşabileceğimi düşünmüştüm. Bu rahatsızlığın adının vajinismus olduğunu bile bilmiyordum. Üzerine gitmedim, onunla yüzleşmedim. Yüzleşmek yerine kendime göre bahaneler buldum. Düğünde çok yorulduk, balayında yaparız oldu bahanelerimin isimleri. Balayında denedik, olmadı. Bursa’ya evimize döndüğümüzde yaparız oldu yeni bahanemin adı. Eve geldik bahaneler bitmişti artık. Sıra gerçeklerdeydi. Denedik ve yine başaramadık 

Yıllar geçtikçe ve düşündükçe; bugüne kadar aslında bahane diye sunduklarımın benim tam da gerçeğim olduğunu öğrendim ben. Evet ben birleşmeyi gerçekleştiremiyordum ve sorun bende idi. 

İlk başlarda bunun adının vajinismus olduğunu bile bilmiyordum. Her seferinde bir sonrakinde muhakkak olacak demekle geçti 4 yılımız. 

Bu öyle bir şey ki kimseye ama kimseye hatta uzun bir süre kendinize bile kabul ettiremediğiniz, söyleyemediğiniz, sizi evliliğinizin en güzel yıllarında esir alan bir şey… Bu çaresizlik, bu umutsuzluk, bu yetersizlik, bu kocaman tarif edilemez bir mutsuzlukmuş meğer. 

3 yıl bu hastalığı kendim aşabileceğimi düşündüğüm için doktora başvurmadım. Çiğdem Hanımı bulduğumda aslında evliliğimin 3.yılındaydım. Evet evliliğimizin 3.yılında buldum o kadını ben. Ama yine bahanelerim ele geçirdi beynimi. Bugün KPSS, yarın iş derken gitmedim o muhteşem kadına. Erteledim, erteledim… Ama bir türlü cesaretimi toplayıp gidemedim. Ama artık evliliğimin 4.yılında hala bunu tek başıma aşamam, bu soruna tek başıma çözüm bulamam, yüreğimde depreşen çocuk sahibi olma isteğim cesaretimi toplayıp, güvenimi ve eşimin desteğini de alıp o güzel yürekli, muhteşem kadına gitmemi sağladı. 

Aslında eşim bana hep destek oldu. Tedavi sürecine başlamamızı hep istedi. Ama ben kendim yine bu sorunu aşabilirim zannettim. Belki de utandım, sıkıldım, çekindim… o yüzden gidemedim belki de o güzel yürekli kadına. 

Çiğdem Hanım’la ilk görüşmemizde o kadar heyecanlıydım ki, umut doluydum ki. Görüşmemiz esnasında bana öyle umut verici konuştu ki; korkularımın yersiz, anlamsız ve boş olduğunu anladım. Görüşmemiz beklediğimden daha olum geçmişti. Düşündüğüm, aklımda öbek öbek yoğunlaşan o acılar, sızılar, ağrılar yok olmuştu. Çiğdem Hanım (Sevgili yol arkadaşım) elimi öyle tuttu ki, ‘’Korkma’’ ‘’Ben yanındayım’’ cümleleri öyle içten, candandı ki ona olan inancım daha da kuvvetliydi artık. Neler yapacağımızı, nasıl bir yol alacağımızı konuştuk. Ve ben ilk görüşmeden sonra evime mutlu ve umutlu şekilde gittim. 4 yıldır ilk defa bu konu hakkında yüzüm kocaman bir gülümseme yerleşmişti. 

Doktorumun verdiği ev ödevlerini eksiksiz, günü gününe yaptım. Bu süreç doktorumun ve eşimin desteği ile mükemmel bir şekilde geçti. 4.seansta bu hastalığımdan kurtulmuş oldum. Evet iz başarmıştık. O kadar mutluydum ki o an sadece eşimle birbirimizin gözlerine bakıp saatlerce ağladık. O an sadece susup mutluluk gözyaşlarımızla kendimizi ifade etmiştik birbirimize. 

Bu süreçte kendime her gün fısıldadığım sihirli cümlelerim vardı benim. En çok da bunlardan güç aldım. 

& Kendime güveniyorum. 
& Başaracağıma inanıyorum. 
& Rahatlıkla yapabiliyorum. 

Canım, aşkım, sevgili eşim bana gösterdiğin 4 yıllık destek, sabır, güven, inanç sevgi ve saygı için sonsuz teşekkürler. Seni çok seviyorum. İyi ki sen benim hayatımdasın 

Bana korkularımda yüzleşmeyi öğreten kadın, kendime güveni yeniden kazandıran kadın, bana umutlarımı, mutluluğumu yeniden veren kadın sana sonsuz teşekkürlerimi, minnetlerimi sunuyorum. 

İyi ki sana gelmişim, iyi ki seni tanımışım ve iyi ki sana inanmışım güzel yürekli kadın. 

Bu dönemi, bu süreci asla hayatım boyunca unutmayacağım 

Sevgili Çiğdem TEZCAN hayatımın bu zorlu sürecinde desteğiniz ve inancınızla hep yanımda oldunuz. Bana güvendiniz, inandınız. Size hayatım boyunca minnettar olacağım. 

Hayatımdaki ve kalbimdeki yeriniz tarif edilemez. 

Sizi asla unutmayacağım. 

Sonsuz 

Teşekkürler… 

Sizi Çok Seviyorum 

Çiğdem Hanım. 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.