0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Bursa Vajinismus Hastamız , Yüksek Lisans Mezunu, 1 Yıllık Evli

image-1

Bu mektubu eskiden benim durumumda olanlara umut olsun diye yazıyorum. En çokta ve tabiki de yeniden doğmuş gibi hissetmeme sebep olan Çiğdem Hanım'a teşekkürlerimi iletmek için. 

Bana yaşama sevincimi, umutlarımı resmen geri verdi. Erkekleri ömrüm boyunca hayatımdan çıkarmayı bile düşünmüştüm. Ben aslında evlenmeden önce de vajinismustum. Daha evlenmeden ben bu hastalığın nasıl bir şey olduğunu araştırıyordum. Yıllarca yapamayan kadınların hikayesini okuyordum. Psikolojik bir hastalık olduğu için kesin çözümünün olmadığını, tedavilere gidildiği halde sonuç alamayan bir sürü kadınların hikayeleri vardı. O kadar emindim ki ilk gece yapamayacağımdan bu olayları okudukça daha da geriliyordum. Çünkü kendimce çok acıyacağını düşünüyordum. Bide yasaktı orası hep ayıp, günah. Ama bir zaman geliyor hadi şimdi yapabilirsin deniliyor. 28 yıldır koruyup kolladığım bu tabuyu yıkamadım birden. Bazen arkadaşlarım, çevrelerinde olan vajinismuslu arkadaşlarıyla dalga geçiyorlardı. Acıyormuş hadi canım diyerek. Benim de o halde olduğumu bilmeyerek. Eşimde artık umudunu kesmişti zaten benden. Ömür boyu yapamayacağımızı düşünüyordu. Sağ olsun kendisi yeterince karamsar olduğu için beni teselli etmek yerine daha da umutsuzluğa sürüklüyordu. 5 yıllık sevgililik dönemi sonrasında evlenmiştik. Ailem çok razı değildi bu evliliğe. Onları ikna edeceğiz derken geçti bunca zaman. Tam muradımıza erdik derken daha büyük bir sorunla karşılaştık. Sanki Allah bizi sınıyordu sürekli. Bir hastalık olsa ilacını al kurtul ama bu durumun ne ilacı var ne de kesin tedavi edebilen doktoru diye düşünerek ortalıkta dolaşırken, araştırmaya başladım ve Vajinismus Doktoru Çiğdem Hanım'ı tesadüfen bir internet sitesinde adını gördüm. Çiğdem Hanım'ın internet sitesindeki mektupları okudukça ağladım, bir gün bende başarabilecek miyim buraya mektup yazanlar kadar şanslı olabilecek miyim diye. Ben kesin arada istisna olurum gene yapamam diyerek inanmadan ama gene de büyük bir umutla gittim görüşmeye çünkü elimde yapabileceğim başka bir şey yoktu zaman hızla ilerliyordu ve 1 yıl neredeyse olmak üzereydi. Azap dolu 1 yıl. Bu çileyi daha fazla çekenler de varmış onları okuyup gördükten sonra gene kendi halime dua etmeye başladım tedavi için en önemli adımı attım ve randevu aldım. Sonra kendime kızdım. Bursa da evinin dibinde bu hastalığın çaresi varmış ama ben bunu fark edememişim bunca zaman diye. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Günden güne doktoruma güvendim ve kendime daha fazla inandım. Şuan da elveda vajinismus diyorum. Hayatımdan seni tamamen çıkardım. 

Ben Çiğdem Hanım'a ömrüm boyunca dua edeceğim. O beni bu büyük dertten beladan kurtardı. Allah'ta hep onu çok mutlu etsin, ne muradı varsa versin. Onun bana yaptığı bu iyilikten sonra ben ikinci hayatımı yaşıyorum resmen. Kendime güvenim geldi. Hem eşime karşı hem de topluma karşı. Toplum ne alaka diyebilirsiniz ama geldi işte, kendimi sevmeye başladım tekrardan belki de o yüzdendir. Hiç geç kalmayın hemen bitirin bu işi. 

Teşekkürler Çiğdem Hanım. 

Duygu 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.