0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Bursa Vajinismus Hastamız, Üniversite Mezunu

image-1 image-1

5 aylık evliyim. Her genç kız da olabileceği gibi ilk gece korkum vardı. Çok acıyacak, çok kan gelecek dilden dile dolaşan efsanelere inanıyordum. Cinselliği konuştuğumuz anlarda bacaklarım kasılıyordu. Düğün günüm yaklaştıkça internetten kızlık zarını araştırıyordum. Birçok çeşidi varmış. Yok kalın olursa çok kanarmış, esnek olduğunda kan gelmezmiş. Aşırı derecede kan korkum olduğu için benim nasıl diye düşünüyordum. Eşime eğer ilk gece olmazsa beni bekler misin diye sormuştum. O da ilk gece olacak diye bir şey yok sen hazır olduğunda olur demişti. Bu zorlu süreçte her zaman yanımda olan eşime de sabrı ve anlayışı için teşekkür ediyorum. 

Güzel bir düğünle evlendik. Beklediğim gibi oldu, ilk gece ilişkiye giremedik. Korkularım sebebiyle istemsiz bir şekilde kasılıyor, eşimin bana yaklaşmasına izin vermiyordum. Ön sevişme iyi geçmesine rağmen o an geldiğinde eşimi itiyordum. Cinsel birleşmeyi istememe rağmen denemelerimiz başarısızlıkla sonuçlanıyordu. Balayına düğünden 4-5 gün sonra gidecektik. Bu süre zarfında bir kadın doğum uzmanına gittik. Korkularımdan bahsettim. Beni muayene etti ve yapısal olarak bir sorunum olmadığını psikolojik olduğunu söyledi ve Psikolog’a yönlendirdi. Psikolog’a da gittik. Anlattıkları bizim derdimize çare olmayacaktı saçma geldi. Balayımızda da denemelerimiz başarısızlıkla sonuçlandı. Eşime bir da doktora gidelim demiyordum. 

İnternetten vajinismusu araştırdım. Belirtilerinin çoğunu taşıyordum. Bir kez daha başka bir kadın doğum uzmanına gittim. Bu doktor da vajinismus falan olmadığımı vajinismus hastalarının bu sandalyeye dahi oturamayacağını söyledi. Eşimin bunu zorla yapmasını söyledi 

Rahat olmak için sakinleştirici, alkol, uyuşturucu kremler gibi saçmalıkları bile denedim ama yapamadım. Bilinçaltının bu kadar güçlü olduğunu tahmin edemezdim. 

İnternetten Bursa vajinismus diye arama yaptığımda Çiğdem Hanım’ı buldum. Başaran insanların mektuplarını tek tek okudum, içimde bir umut ışığı doğdu. Eşimle de bunu paylaştım. Mektupların bazılarını birlikte okuduk ve o da bunun bir hastalık olduğuna inandı. Vajinismustum bunu kabullenerek Çiğdem Hanım’dan randevu aldık. Karar vermiştik tedaviye başlamak için gitmiştik. Çiğdem Hanım’ın güler yüzü, rahatlatan sesi ve engin bilgisiyle karşılaştım. Bu kez doğru yerdeydim. Cinsellik ve vajina hakkında bildiğim bir çok şeyin yanlış olduğunu öğrendim. Vajinismus derecesini saptamak için Çiğdem Hanım beni muayene etti. Normalde 45sn süren muayene 5-10dk sürdü. Çiğdem Hanım’ın dokunmasına bile izin vermiyordum. Benim son umudum Çiğdem Hanım’dı. Kararlıydım tedaviye başlayacaktım. Doktorumun verdiği görevleri eksiksiz yerine getirdim. Seanslara tedirgin bir şekilde gidiyordum. Çiğdem Hanım’ı gördüğümde bu tedirginliğimde kalmıyordu. Korkarak oturduğum o koltuğu sever oldum. Her seansta biraz daha iyiye gidiyordum. Tedavi sürecinde Çiğdem Hanım’a teşekküre gelen 7 yıllık evli bir bayanın sevincine ortak oldum. Başarmıştı ben de başaracaktım. O bayanla karşılaştığımızda benim de sevinçten gözelerim doldu. ALLAHIM bana da bu günü nasip etmesi için dua ettim. 5.seansa eşimle birlikte gitmiştim. Artık deneyebilirsiniz demişti. Ve biz 2.denememizde bunu başarmıştık. Vajinismusu yenmiştim. Hiçbir şey korktuğum gibi olmadı. O kadar mutluydum ki artık tam anlamıyla karı-koca olmuştuk. 

Bunu okuyan arkadaşım şu an neler hissettiğini tahmin edebiliyorum. Ben de bu mektupların başkaları tarafından yazıldığını düşünmüştüm, şu an oturmuş ben mektup yazıyorum. Vajinismus çözümsüz bir hastalık değilmiş. Tedavi olmaya karar verdiysen Çiğdem Hanımla karşılaşmış isen başardın demektir. 

Çiğdem Hanım’a anlayışı, içtenliği, sabrı ve desteği için sonsuz 

TEŞEKKÜR EDİYORUM. İYİ Kİ SİZİ TANIMIŞIM. 
 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.