0 532 053 06 11
VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS HASTALARINDAN MEKTUPLAR

Bursa Vajinismus Hastamız, 2 Yıllık Evli

image-1 image-1 image-1

Merhabalar; 

2 yıllık evliyim ve çok şükür artık evli olduğumu hissediyorum. Eşimle 3 yıllık sevgililik dönemi yaşadık. Bütün şartlar olgunlaştıktan sonra en uygun zaman olduğunu düşünerek evlenmeye karar verdik. Her şey planladığımız gibi ilerliyordu. Tek korkum ilk geceyi nasıl geçirecektik. Hayallerime göre kendimi çok kasacak, eşim ısrarcı olacak ve sonunda pes ederek olmasına izin verecektim. Aslında hayallerimde bile mutlu olmaya izin vermediğimi, kendi bilinçaltımı nasıl olumsuza sevk ettiğimi çok sonra fark ettim. Dügünden sonra evimize geldik ve korkulan an geldi. 23 yıllır biriktirdiğim korkularım bir gecede çötü üzerime. Eşimin yakınlaşmasına bize izin vermiyordum. Eşim anlayış gösterdi ve çok yorgun olduğum için uyumaya karar verdik. Bir kaç gün sonra balayına gidecektik ve oraya gidene kadar ertelemek istedik. Bütün stresten uzak olmak bana iyi gelecekti. Fakat nasıl bir stres ve bilinçaltı hapsine uğradıysam adet günüme 10 gün olmasına rağmen gidiş yolunda adet olduğumu fart ettim. 5 günlük tatil boyunca gece yarısı ağrılarımdan dolayı acillik olmak dahil bütün olumsuzlukları yaşattım eşime ve kendime. İlk zamanlar insan ne yaptığının çok farkına varmıyor, ne yaptığının, ne yaşattığının. 

Tatil dönüşü her şey bıraktığımız gibiydi. Değişen hiçbir şey olmadı. Eşim durumu kabullenip zamana bırakmıştı. Benimde işim geldi. Zamanla eşimin yakınlaşmalarına izin verip, sürtüne aşamasına geldiğimizde için bunu ilerleme olarak görmüştük. Zamanla daha iyi olacağını düşündük. Fakat olmadı. 6 ay geçmişti ve problem oup olmadığını merak ettiğim için kadın doğum uzmanına gittim. Ağlama krizlerim ile birlikte geçen zor muayenenin ardından doktor "%100 vajinismus" dedi. Bir kaç doktor önerdi. Kendi kendime başarabileceğim bir şey olmadığını anlattı. Hastaneden eve gelene kadar verile bütün numaraları arayıp bilgi aldım. Eşime anlattım ve borçlarımız olduğunu için biraz erteleyip, kendi yöntemlerimizle denemeye kadar verdik. Soğutucu spreyler, bebek yağları, uyuşturu kremler, alkol derken 10 aylık evli olmuşuz. Psikolojim gittikçe bozulmuş her denemeden sonra hüsran, ağlama krizleri ve hiç suçu olmadığı halde eşime küserek günlerce konuşmamak bizi yıpratmaya başlamıştı. Aradığım doktorlardan birine gitmeye karar verdik artık. İlk seansımda görüştük "Başaramayan var mı" diye sorduğumda cevap alamadım. Tekrar sordum laf karıştırdılar doğru yer olmadığımı fark etmiştim ama bunun benim elimde olduğunu biraz destekle başarabileceğimi düşündüğüm için 3 seans devam ettim. Fajat bana iyi gelmek yerine belkide korkularımla ilk defa yüzleştirdiği için daha kötü oluyordum. Durumu fark edince bana sakinleştirici bir ilacın iyi geleceğini söyledi kullanmaya başladım. Tek faydası bolca uyku oldu. En kötü en ağır vajinismuslu kendim olduğumu düşünüyordum ve bu yüzden benim ona buna değil en iyisine, en güven verenin, en çok inanıp, en çok destek veren ihtiyacım vardı. Araştırma yaparken Çiğdem Hanım'ı buldum. 

Yazılan mektupları tek tek okudum. "Aynı benim gibi" dediğim sayısız mektup sahibi vardı. Hemen arayıp Çiğdem hanım ile görüştüm, durumu anlattım. Daha önce tedavi görmeye çalıştığmdan yaşadığım hüsrandan bahsettim. Ses öylesine içten, öylesine samimi geliyorduk ki, zaman kaybetmemem gerektiğini fark ettim. En yakın randevuyu aldım. Eşimle birlikte randevuya gitmeyi iple çekiyorduk. Telefonda duyduğum ses güven, inanç ve daha fazlası karşımdaydı. Herşeyi anlattım Çiğdem hanıma, bütün duygularıma ortak oldu. Ağlayaraj girdiğim odadan, kendimden emin gülerek ayrılmak muhteşemdi. Eşimle birlikte öylesine knedimizi kaptırmışız ki, farkında olmadan dakkikalarca yürüyüp evimize gelmişiz. Sonra ki seansı çok merak ediyorduk. Ve sonrasını da. Her seanstan sonra katlanan başarıyı gördüğüm halde, garip bir şekilde de içten içe kendimi uzaklaştırıyormuşum meğer. Okuduğum mektuplarda 4 seanta başaran çok kişi vardı. Fazlasıyla etkisinde kalmışım. 2 seans oldu ve verilen ödevleri fazlasıyla çalışarak yapmaya etkisinden çalışıyordum. Ama yetersiz oluyor "Evet yapıyorum ama rahatlayamıyorum çükü 4 seansta başarağım" şimdi bu cümle olmuştu tüm hayatım. Her seansta inanılmaz bir ilerieme yaşıyordum ama benim için yetersiz hissediyordum, en yisi olmalı. 4 seans olmuştu. Bütün ödevleri yapmama rağmen kendimi hazır hissetmiyordum. İlk tedavi amacım korkularımdı evet. Oraya birşey girmez diye düşünüyordum. Nelerin girebildiğini, girebileceğini görüyorum ama ilişkiden hala kaçıyorum. 

6. seans olmuşt . Artık başarmam gerekiyordu. Çiğdem Hanım izin vermediği halde denemek istedik. Ocak ayında bir akşam çalıştıktan sonra demen istedik oldu. Mutlulukta havalara uçtuk. Her şey bitmişti. Ama "olmuş" olmak için olmuştu. Tek giriş, sadece bu kadarına izin verebilmiştim. Tek giriş, girdi, gördüm eve yaptım, bu kadar. Kendime ve eşime işkence yapmaya devam ediyordum. Bununla birlikte toplamda 3 defa denedik ve oldu. ama birşeyler hala yoluna girmiyordu. Başardıktan sonra Çiğdem hanıma tekrar gittik. Çünkü biliyordum o kapı bana her zaman açık, her zaman destek. Daha çok istemek gerektiğini anlattı bana. İnat ettim bu iş olacaktı. 3 defa olmuştu. Neen daha iyisi olmuyor diye kafayı yemek üzereydim. Hayatım o olmuştu. İşten geliğ gelip yemek yedikten sonra tek odak noktamızdı. Amacımızdan uzaklaştırdığını düşündüğüm için televizyonu iptal ettik, misafirliğie gidip gelmek imkansız çünkü işimiz vardı. Çalışmak şart. Ama çalışmayı tamamen yanlış kurmuşum beynimde. Yaptığım bu büyük hatayı vajinismus kadar kolay aşamadım ne yazık ki. Vajinismus 6 seansta bitti ama kendimle mücadelem çok uzun sürdü. aradan haftalar geçiyor, kendimden uzaklaşıyor, eşimden uzaklaşıyordum. Öylesine sinirlerim bozulmuştu ki eşimi duymuyordum. Herkese, herşeye kapatmıştım kendimi. 20 gün eşimle konuşmadım. Aynı evde 20 gün. Eşime ayrılmayı teklif ettim. Yapamıyorum "belki evliliğe hazır değilim" diye düşündüm. Eşim bir kez daha ikna etti beni. Olacak dedi. Biz bunu yaptık 3 kez. "Olmayan bir şey yok". 

Evet yok. Herşey beynimde bitiyordu. En baştan başlamaya karar verdik. 2. balayımıza gittik. Bir kez daha herşeyin güzel olacağını düşünerek son bıraktığımıza göre daha iyi çalıştığımızı fark ettik. Tekrar Çiğdem hanıma gidip olanları anlattım. Yaptığımın yanlış olduğunu, kendimi kapatmayıp herşeyi unutup kafamı rahatlattıktan sonra başlamak gerektiğini söyledi. Benynimi boşaltmam gerekiyordu. Artık çalışmıyordum. Daha az düşünüp daha çok mutlu oluyordum. Haftalar sonra bir haber beni kendime getirmişti. Eltim hamileydi. Ben ne yapıyordum. Olmuş bitmiş birşeydi aylar önce niye kendimle, beynimle bocalıyordu. İlk günleirmin ve son günlerimimn bir kez daha farkında vardım. Bir gecede herşey değişmişti. Denedik oldu. İnanamadım. Bir gün sonra tekrar denedik ve daha güzel oldu. Emin olduktan sonr tekrar Çiğdem hanımı aradım. Çok sevindi. Ara verme dedi, her şey dha iyi olacak. Ara vermedim. Herşey daha iyi oldu, daha güzel. Başardığım her günü takvimime işaretledim. İnanamıyordum. Buydu işte, işe gittiğimde herkes bende değişiklik olduğunu farketti.Yüzümden gülücükler eksik olmuyordu. Fakat kimse bilmiyordu. "Bebek düşünüyordum" dedim, kararlı olduğum için bu mutluluk. Allah'ım eksik etmesin inşalah. Vajinismusu aşalı 11 ay oldu ama bilinçaltımı yıkmam 2 ay ou. 2 aydır gerçek anlamda evliydim. Mıtluyum. her gün daha iyi olduğunu görüyorum 

Çiğdem hanım ile tam 1 yıl geçirdim. 1 kez bile elimi bırakmadı. Kendime inancımı yitirdim, o yitirmedi. Burdayım dedi. Ordaydı. Ağlama duyarım :) Bütün derdimi, mutluluğumu heranı paylaştığım ilk insan. İYİ Kİ TANIDIM SİZİ 

SEVGİLERİMLE. 

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.