MAKALELER

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNİN SÜRESİ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNİN SÜRESİ

Cinsel ilişki öncesi herhangi bir sorun ile karşılaşmayan ancak cinsel birleşme esnasında istemsiz olarak vajinanın kasılması ve buna bağlı olarak cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumuna vajinismus ismi verilir. Kadınlar birçok psikolojik etkenlerden dolayı bu rahatsızlığa yakalanabilirler. Kadınların başlarına gelmesini istemedikleri vajinismusun kısa sürede tedavi edilmemesi çiftlerin cinsel hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

Vajinismus rahatsızlığının tedavi süresi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Çünkü kadınların bu hastalığa yakalanmasında etkisi olan onlarca neden bulunur. Hastalara yapılan jinekolojik muayeneden sonra tedavinin ne kadar süreceği doktor tarafından belirlenir. Ortalama olarak vajinismus tedavisinin süresi ise üç gün ile yedi gün arasında değişmektedir. Bazı durumlarda bu süre biraz daha uzayabilir.

Her kadının vajinismus olma nedeni farklıdır.Bu yüzden, uygulanan tedavinin süresi, altta yatan sebeplere göre değişiklik gösterir.Ortalama tedavi süresi, 3-7 gündür. Yapılan ilk görüşme ve jinekolojik muayene sonrası,ortalama vajinismus tedavi süresi,çiftlere söylenir.

Vajinismus Akademi 'de ağrısız,kolay,kişiye özel bir tedavi programı oluşturulmaktadır.Vajinismus tedavisi ortalama 3-7 gün sürmektedir.Bu süre, seansların sıklığına,hastanın tedaviye uyumuna göre,uzayıp kısalabilir.

Vajinismus Akademi'de seanslar,genellikle günlük veya günaşırı olarak yapılır.Ancak şehir dışından gelen hastalarda,sabah-akşam seansları veya hafta sonu seansları yapılabilir.

Vajinismus tedavisinde her vajinismus hastasına aynı tedavi şekli uygulanamaz.Her vajinismus hastasının durumu kendine özeldir.Vajinismus hastasıyla yapılan ilk görüşmesinde bu sorununun kaynağı tesbit edilir.Vajinismus olma sebebebi ve hasatalık derecesi saptanır.Vajinismus hastasının özel durumuna istinaden oluşturulan tedavi şekli, vajinismus hastasına,detaylı olarak anlatılır.

Vajinusmus tedavisi bursa da,vajinusmus tedavisi için gelen hastalarımızın mahremiyeti ,bizim için son derece önemlidir.Vajinusmus tedavi merkezimiz,Bursa Kadın Doğum Akademisi bünyesinde bulunduğundan,gelen hastaların hangi sebepten buraya geldiği kimse tarafından anlaşılamamaktadır.Vajinusmuslu hastalarımız gönül rahatlığı ile vajinismus tedavisi bursa da tedavilerini olabilirler.

ÖNCEKİ MAKALE ANASAYFA SONRAKİ MAKALE

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.