MAKALELER

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ'NDE HİPNOZUN ÖNEMİ

VAJİNİSMUS TEDAVİSİ'NDE HİPNOZUN ÖNEMİ

Hipnoz fizyolojik bir durumdur.İnsanlar doğal günlük hayatlarında dahi,zaman zaman hipnozu yaşayabilirler.

Hepimiz günlük yaşantımızda,zaman zaman hipnotik deneyimler yaşıyoruz.Bilmediğimiz bir konuda anlatılanları inanarak dinlerken, anlatılan bilgileri kritik etmeden içimize alırız ve aslında bir çeşit hipnoz durumu yaşarız.

İşte vajinismus hastalarındaki,cinsel ilişkiye ait bilinç altı korkuları da,bu şekilde iradesi dışında negatif bir hipnotik sürece maruz kalması ve bu negatif olumsuz bilgileri hiç kritik etmeden ve mantık süzgeçinden geçirmeden alıp,içselleştirmesinden kaynaklanır.

Vajinismus hastası,kadın genital sistem anatomisini bilen bir mesleğe sahip olsa dahi,doktor veya ebe gibi,yinede kendi vajina deliğinin çok küçük olduğu,yada vajinasının çok dar olduğu fikrini benimsemiş ve bunu hiçbir mantıklı açıklamaya otutmadan kabul etmiş ve içselleştirmiştir.

Yani,vajinismus hastası aslında kendi kendine yarattığı negatif bir hipnozun etkisi altındadır.Bursa Vajinismus Tedavi Merkezimizde,vajinismus hastasının kendi negatif,düşünce,duygu ve imajlarının farkına varmasını sağlar ve onu pozitif değişime doğru ilerletiriz.

OP.DR. ÇİĞDEM TEZCAN SORULARINIZI CEVAPLIYOR

Tedavi hakkında, tedavinin süreçleri veya aklınıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.